stycznia 14, 2018

Jak dbać o włosy zimą? Elektryzowanie, przetłuszczanie, łamanie się włosów i inne


Zima to trudny pielęgnacyjnie czas dla naszych włosów. Nie ma się co oszukiwać. :-) Przesuszona skóra głowy, elektryzowanie i szybkie przetłuszczanie, to tylko kilka popularnych problemów. Jeśli chcecie wiedzieć co pogarsza ich kondycję zimą, jak o nie dbać i jak poradzić sobie z typowymi problemami, czytajcie dalej. :-* :-)

CO POGARSZA KONDYCJĘ WŁOSÓW ZIMĄ?
okres grzewczy = suche i ciepłe pomieszczenia, które strasznie wysuszają skórę głowy i włosy, 
→ niskie temperatury na zewnątrz i mała wilgotność powietrza, 
→ noszenie włosów rozpuszczonych, wyciągniętych "na kurtkę", niepotrzebnie narażając je na kontakt z opadami atmosferycznymi oraz metalowymi elementami znajdującymi się przy kurtkach, 
→  czapki i szaliki wykonane ze sztucznych materiałów. To właśnie przez nie tak strasznie elektryzują się włosy, 
→ częściej sięgamy po suszarkę, częściej włączamy gorący nawiew, przez co włosy niszczą się szybciej.





TYPOWE PROBLEMY WŁOSOWE ZIMĄ - JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ


1. ELEKTRYZOWANIE
  • czapkę, szalik, sweter, czyli rzeczy mające bezpośredni kontakt z włosami, warto wypłukać w płynie do płukania tkanin, 
  • spryskać czapkę wewnątrz odżywką bez spłukiwania w spray'u np. jedną z odżywek Gliss Kur,
  • nawilżać włosy, suche mają tendencję do elektryzowania, uzupełniać nawilżenie w ciągu dnia, stosując odżywki bez spłukiwania,
  • obowiązkowo stosować oleje i/lub sera silikonowe (uelastycznią włosy i zamkną nawilżenie w jego wnętrzu, ochronią przed uszkodzeniami),
  • używać drewnianego grzebienia, który niweluje elektryzowanie.




2. PRZETŁUSZCZANIE SIĘ SKÓRY GŁOWY/OKLAPNIĘTE WŁOSY
  • dobór odpowiedniej czapki ułatwi cyrkulację powietrza, co pozwoli utrzymać świeże włosy dłużej (luźny fason, naturalne materiały absorbujące wilgoć),
  • należy myć skórę głowy tak często jak tego potrzebuje,
  • często myć czapkę, gdyż brudna wzmaga przetłuszczanie,
  • pod luźną czapką podpiąć włosy do góry (używając spinki żabki), gdyż odbiją się od skóry głowy (nie będą miały z nią bezpośredniego kontaktu), dzięki czemu po ściągnięciu czapki będą mniej przetłuszczone i nie będą przyklapnięte.




3. ŁAMIĄCE SIĘ WŁOSY
Włosy w okresie zimowym są osłabione, narażone na urazy mechaniczne o zamki kurtki, są przygniatane paskiem od torebki,  dlatego warto zwracać uwagę na to, by traktować je delikatnie:
  • upinać tak często jak możesz; czesz warkocze, kucyki, kłosy. Do związywania używaj gumek nie łamiących włosów bez metalowych łączeń (można je wykonać samodzielnie ze starych rajstop :-)). Dla osób mających krótkie włosy polecam spinki żabki, którymi mogą podpiąć włosy znajdujące się przy twarzy, gdyż one najbardziej i najszybciej się niszczą,
  • obowiązkowo chowaj włosy pod kurtkę, czapka to Twój przyjaciel :-)
  • stosuj oleje (oraz maski i odżywki emolientowe), które uelastycznią włos i nadadzą mu odporność na łamanie,
  • po każdym myciu używaj serum silikonowego,
  • nie wychodź na dwór z wilgotnymi włosami, gdyż mokre/wilgotne włosy zachowują się dokładnie tak jak butelka wypełniona wodą, włożona do zamrażarki, czyli zwiększają swoją objętość i pękają, co prowadzi do zniszczenia struktury włosa.


4. WŁOSY BEZ ŻYCIA, MATOWE
  • stosuj oleje, które nadadzą blasku włosom i je uelastycznią,
  • nawilżaj i natłuszczaj włosy nie tylko podczas mycia, ale również między myciami, w ciągu dnia (odżywką bez spłukiwania, kwasem hialuronowym, olejami),
  • chowaj włosy pod kurtkę i czapkę,
  • nie wychodź z domu z wilgotnymi włosami,
  • stosuj sera silikonowe, które nadadzą włosom blasku i ochronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • nie zapominaj o nakładaniu masek emolientowych, włosy zimą potrzebują dawki składników, które mogą zostać przetransportotwane do wnętrza włosa, dlatego sama odżywka, która daje efekt kondycjonujący (od mycia do mycia) nie wystarczy.


5. PODRAŻNIONA SKÓRA GŁOWY
Zapewnij jej odpowiedni poziom nawilżenia stosując delikatne nawilżające szampony, naturalne oleje i specjalne preparaty:
  • żel do skóry głowy: Cerkogel10, a przy problemach z łupieżem Cerkogel30,
  • żel lniany,
  • olej kokosowy,
  • kwas hialuronowy,
  • miód,
  • mocznik,
  • maski aloesowe, żel aloesowy,
  • maski przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy.



Jeśli w okresie zimowym odpowiednio nie zadbamy o włosy, wraz z nadejściem wiosny zauważymy, że są matowe, bez blasku, połamane. Jeśli borykacie się z tymi problemami koniecznie napiszcie czy i jak sobie z nimi radzicie. :-)


13 komentarzy:

  1. Opis moich włosów. Cudownych sposobów nie ma - poza wymienionymi wyżej trzeba poczekać do końca zimy :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Takiego wpisu było mi trzeba:)
    P.S. Czy mogłabyś zdradzić skąd masz czapkę? Jest super! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, bardzo się cieszę, że udało mi się wstrzelić :-) :* Czapka nie jest markowa, dostałam ją 2 czy 3 lata temu na gwiazdkę :-)

      Usuń
  3. Akurat czapek nie noszę od lat, bo ich nie cierpię ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak używać żelu aloesowego na skórę głowy? Przed myciem włosów? trzymać jakiś czas? Czy zmieszać z szamponem? :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Hahah, pamiętam jak jeszcze robiłam posty typowo włosowe, to też pstrykałam zdjęcia włosów na dworze i rozpuszczonych. A po kilku fotach - hyc pod czapkę coby się nie niszczyły :D

    Ruda Urodowo

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja niestety czpek nie nosze :( Wydaje mi sie ze wygladam w nich po prostu dziwacznie. Jaka typowo emolientowa maske polecasz ? :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Martusiu, odkąd zrobiło się zimno mam okropne problemy z włosami, może będziesz mi w stanie coś podpowiedzieć?:)
    Kiedy umyję włosy są puszyste i ładnie wyglądają, ale po paru godzinach są już przyklapnięte i przyciężkie. Ok, rozumiem, mam długie włosy i niezbyt grube, więc jestem w stanie to zaakceptować;) Na noc oczywiście koczek i następnego dnia- tragedia. Włosy nagle robią się suche, roztrzepane, wcale nie wyglądają tak jak dzień wcześniej, puszą się...Nakładam niedużą ilość oleju co każde mycie, myję metodą OOMO, do tego delikatny szampon, odżywka emolientowa lub humektantowa, raz na tydzień szampon mocarz i emolientowa maska.
    Pomożesz?:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Faktycznie w trakcie zimy trzeba włosom poświęcać więcej uwagi...
    Ja teraz częściej robię olejowanie włosów i nawilżam skórę głowy żelem aloesowym.
    Uwielbiam takie rękawiczki jak masz, mam podobne:) A czapka i płaszczyk z tym futerkiem u góry też super...
    Pozdrawiam Marta

    OdpowiedzUsuń
  9. U mnie w tym roku włosy postanowiły się przetłuszczać - z całą resztą wyjątkowo problemów nie mam :D Widzę jednak, że to kwestia czapki i stosowanych ostatnio preparatów do skóry głowy. Chwała Bogu - już niedługo (miejmy nadzieję!) wrócimy do życia bez czapek :D

    OdpowiedzUsuń
  10. Czapka to obowiązkowy punkt:) kiedys mialam kompleksy, unikalam wszystkiego w czym moglabym rzucac sie w oczy i wygladac inaczej. Czapek rownież. Wydawało mi sie ze bez niej sobie poradze. Dopiero odkad zaczelam nosic czapke uswiadomilam sobie jak wiele ciepla tracilam😃 i przestal mi doskwierac katar i inne przeziebienia. Dziewczyny noscie czapki, kazda z Was znajdzie fason dla siebie. Poza tym uczucie komfortu na dworze jest nieocenione!
    Ja bym jeszcze dodała rezygnacje z mycia wlosow rano. Sama kiedys mylam rabo i suszylam prsed wyjsciem. Nie polecam:)
    No i przede wszystkim jesc duzo pestek, orzrchow, pic wode, zwiazywac wlosy jesli nosimy szorstkie swetry. Mysle ze silikonowy szampon moglby sie zima sprawdzić: )

    OdpowiedzUsuń
  11. U mnie fajne efekty przynosi systematyczna pielęgnacja z Pilomax. Włosy są mocniejsze, nie elektryzują się, nie plączą. Rewelacja. Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Super porady. Zimą ciężko mi zadbać o dobry wygląd moich włosów. Zwłaszcza wędrówki górskie i sporty zimowe nie sprzyjają poprawieniu ich kondycji.

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że miło spędziłaś czas na blogu i wyniosłaś z jego treści cenne wskazówki. Życzę Ci owocnej pielęgnacji włosów, ciała i umysłu. :-)