MOJE ODCZUCIA
Braster to pierwsze na świecie urządzenie do samodzielnego badania piersi w domu. Pomaga wykryć nowotwory piersi, będące we wczesnym stadium rozwoju. Świetnie uzupełnia tradycyjne formy profilaktyki: USG, mammografię czy wizyty u lekarza. Najfajniejsze jest to, że badanie możemy wykonywać siedząc wygodnie na kanapie w domowym zaciszu, słuchając np. muzyki. Przez cały proces badania przeprowadza nas aplikacja mobilna. :-) Jest to zdecydowanie komfortowa forma samobadania (według mnie lepsza niż badanie dotykiem i bardziej skuteczna), bo robimy wszystko na spokojnie, ustalając własne tempo. Dzisiaj dowiecie się: dlaczego zdecydowałam się korzystać z Brastera, w jaki sposób urządzenie działa oraz jak przeprowadzić badanie (jest to niesamowicie proste), a także jak odbywa się analiza wyników.
DLACZEGO KORZYSTAM?
W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z przetworzoną żywnością, zanieczyszczeniami ekologicznymi, często prowadzimy niezdrowy styl życia (papierosy, alkohol), dlatego jesteśmy bardziej podatni na tego rodzaju patologie. Oczywiście czynnik genetyczny odbywa również istotną rolę, ale mimo wszystko, jednak bardzo często sami się zaniedbujemy.
Po 25 roku życia wzrasta ryzyko zachorowań. Nowotwór piersi przyjmuje najczęściej charakter nowotworu złośliwego i daje przerzuty do innych narządów. Aż 23% nowotworów złośliwych u kobiet, to właśnie nowotwory piersi, a z jego powodu na świecie umiera 400 tysięcy kobiet rocznie! Więcej danych znajdziecie na stronie www.onkologia.org.pl
Do stosowania Brastera przekonało mnie to, że badając się dłońmi w domu, jestem w stanie wyczuć tylko większe guzki. Braster potrafi wykryć ogniska nowotworu dopiero zawiązującego się, którego nie jesteśmy w stanie wyczuć pod palcami. No właśnie, ale jak to działa?
JAK DZIAŁA BRASTER?
Braster wykorzystuje technologię termografii konaktowej. Mówiąc prosto - reaguje na temperaturę ciała. Przykładając urządzenie do piersi, rejestruje obraz termiczny, ukazujący w jakich częściach piersi jest temperatura wyższa, a w jakich niższa. Skupiska nowotworowe mają podwyższoną temperaturę, dlatego kolorystycznie odróżniają się od zdrowych tkanek.
Podczas badania kolorowe obrazy zapisują się na smartfonie lub tablecie. Następnie wysyłane są do centrum telemedycznego czyli miejsca, w których obrazy są badane. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, zostajemy o tym fakcie poinformowane.
Badanie wykonujemy przez telefon lub tablet, używając w tym celu specjalnej aplikacji mobilnej.
APLIKACJA "BRASTER CARE" I PERSONALIZACJA URZĄDZENIA
Zadaniem aplikacji jest przeprowadzenie nas przez cały proces badania. Zadaje pytania, które weryfikują czy badanie może zostać przeprowadzone. Następnie pomaga wybrać odpowiedni rodzaj matrycy.
Aplikację pobieramy na smartfona lub tablet z Google Play lub App Store.
- wchodzimy na www.braster.eu i klikamy w moje konto (lub druga opcja - po ściągnięciu aplikacji, zostajemy przekierowani).
- uzupełniamy dane, a także określamy rozmiar piersi według wytycznych.
Aby przeprowadzić badanie, telefon musi być naładowany minimum w 30%. Co więcej - by obrazy mogły zostać przesłane do centrum telemedycznego, należy połączyć się z Wi-Fi przypisanym do urządzenia, a także wpisać indywidualne hasło. Obydwa te parametry podane są na etykiecie wewnątrz urządzenia.
MATRYCE TERMOGRAFICZNE
To swego rodzaju nakładki, które mocujemy na urządzeniu. Wyposażone są w folię ciekłokrystaliczną, która odwzorowuje ciepłotę piersi. Do wyboru są 3 matryce, używamy tej, którą wskaże nam aplikacja.
Przed każdym badaniem i po każdym badaniu, należy czyścić matryce. To ważne, aby utrzymywać je w nienagannej czystości, bo od nich zależy jakość obrazu, a tym samym wynik badania.
Przed każdym badaniem i po każdym badaniu, należy czyścić matryce. To ważne, aby utrzymywać je w nienagannej czystości, bo od nich zależy jakość obrazu, a tym samym wynik badania.
CZEGO POTRZEBUJESZ DO BADANIA?
Badanie należy wykonywać w temperaturze optymalnej dla urządzenia i naszego ciała tj. 20-25 stopni. Przed rozpoczęciem badania upewnijcie się, że właśnie taka panuje w pomieszczeniu, w którym się badacie. Poza tym potrzebujemy kawałka wolnej, komfortowej przestrzeni, urządzenia Braster i wykupionego abonamentu na usługi (miesięczna opłata zaczyna się już od 29 zł, więcej na temat wariantów abonamentu przeczytacie tutaj).
JAK SIĘ BADAĆ?
Badamy się między 3 a 12 dniem cyklu. Braster przykładamy zawsze najpierw do piersi prawej, dopiero później do lewej, ponieważ wszystkie zdjęcia są później do siebie porównywane.
Pamiętajmy, aby przed badaniem unikać: pobytu w saunie, wysiłku fizycznego, a nawet pilingów w obrębie piersi, czyli wszystkiego, co wpływa na temperaturę ciała i może zaburzyć badanie. Wszystko, czego należy unikać, zostało dokładnie opisane w instrukcji.
BADANIE KROK PO KROKU
1. Włącz aplikację Braster Care
- upewnij się, że jesteś połączona z internetem,
- zaloguj się na swoje konto w aplikacji,
- kliknij "start",
- odpowiedz na pytania zadawane przez aplikację.
2. Połącz smartfona lub tablet z urządzeniem Braster przez Wi-Fi
3. Rozbierz się od pasa w górę i odczekaj 6 minut. Przez ten czas organizm stabilizuje temperaturę ciała (to tzw. aklimatyzacja).
4. Wybierz rodzaj matrycy
- wybierz matrycę o numerze 2 (zawsze od niej zaczynamy),
- wykonaj po jednym przyłożeniu do każdej z piersi,
- aplikacja poinformuje czy matryca nr 2 zostaje lub poprosi o ponowne przyłożenie z matrycą nr 1 lub nr 3.
Proces wyboru matrycy przechodzimy za każdym razem.
5. Gdy matryca jest wybrana, rozpoczynamy właściwe badanie i przykładamy urządzenie do piersi
- zaczynamy od piersi prawej, później lewa,
- liczba przyłożeń zleży od rozmiaru piersi według skali podanej przez Brastera, który ustaliliśmy na początku.
6. Wysyłamy uzyskane obrazy do analizyObrazy można wysłać zaraz po wykonaniu badania, albo w dogodnym dla nas momencie.
- najpierw rozłącz się z urządzeniem Braster,
- a następnie połącz z Wi-Fi.
7. Kliknij "zakończ".
Gdy centrum telemedyczne zanalizuje badanie i odeśle nam jego wynik, na naszym koncie pojawi się informacja "wynik dostępny". Na wynik czeka się ok. 2 dni.
🔸
To naprawdę bardzo łatwe, wręcz intuicyjne, ale spisanie wszystkich czynności w instrukcji, sprawia wrażenie groźnego i trudnego do opanowania. Nic bardziej mylnego. :-)
JAK PRZYKŁADAĆ BRASTER DO PIERSI?
Im mniejsze piersi, tym mniejsza liczba przyłożeń. Także plusem posiadania małych piersi jest krótsze badanie i mniejsza liczba przyłożeń. :-) Ilość przyłożeń w zależności od rozmiaru biustu to 1, 3 lub 5. W instrukcji jest wszystko jasno opisane.
Wykonując przyłożenia należy pamiętać, by:
- dolna część folii termograficznej (czyli nie uwzględniając plastikowej obwoluty) musi przylegać do piersi (a nie np. wchodzić na brzuch),
- urządzenie przykładamy prostopadle do piersi,
- przez czas skanowania piersi, trzymamy wciśnięty przycisk badania, nie ruszamy urządzeniem, nie przesuwamy go po piersi,
- w trakcie badania nie dotykamy piersi rękoma!
- przyłożenie trwa 15 sekund, a czas pomiędzy przyłożeniami - 10 sekund.
ILE TRWA BADANIE?
W zależności od rozmiaru biustu i ilości przyłożeń, badanie powinno trwać ok. 10 - 15 minut.
CO ZAWIERA ZESTAW?
🔸 Urządzenie Braster (a konkretnie - głowicę rejestrującą)
🔸 zestaw 3 matryc termograficznych
🔸 "Szybki start"
To krótka instrukcja pokazująca w skrócie drogę od ładowania urządzenia po aktywację konta
🔸 Instrukcja obsługi
Zawiera wszystko informacje na temat: zasady działania urządzenia, zawartości opakowania, opis interfejsu, sposobu wymiany matryc, przygotowania Brastera do badania, sposobu przeprowadzenia badania, przciwskazań do wykonania badania, czyszczenia matryc i jeszcze kilku innych kwestii, związanych z obsługą urządzenia.
Instrukcja jest napisana bardzo przystępnie, pokazuje na zdjęciach kolejne kroki, dlatego każdy bardzo szybko opanuje obsługę.
🔸 Kabel USB
Miejsce na ładowanie urządzenia |
🔸 Specjalna ściereczka do oczyszczania matryc
🔸 Woreczek przeciwkurzony na urządzenie.
PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA BRASTERA
- kobiety po leczeniu nowotworowym piersi,
- mastektomii,
- chemioterapii, radioterapii, hormonoterapii
PRZECIWWSKAZANIA CZASOWE
INNE PLUSY Z KORZYSTANIA Z BRASTERA
- podczas aklimatyzacji, czyli 6 minutowego przyzwyczajania piersi do temperatury panującej w pokoju, na smartfonie pojawiają się ciekawostki dotyczące piersi, biustonoszy i zdrowia np. kto wymyślił biustonosz, w jakiej epoce śmiano się z dużego biustu, a także kto wymyślił rozmiary miseczek, :-)
- łatwa, intuicyjna obsługa,
- dostęp do lekarzy specjalistów, z którymi można skonsultować wyniki badania online (jest to dodatkowo płatna usługa),
- z urządzenia może korzystać więcej niż jedna osoba, ale należy mieć osobne konta,
- zostało stworzone przez polskich naukowców. Dla mnie to ważne, ponieważ lubię wspierać polskie pomysły (i marki kosmetyczne :-)).
Zdecydowałam się podjąć tego trudnego tematu, ponieważ chcę mieć realny wpływ na życie kobiet, nie tylko w kwestii włosów. Chcę zaszczepić odpowiedzialność do bycia w porządku wobec samej siebie. Jestem niesamowicie dumna, że mogłam jako jedna z pierwszych osób testować dla was urządzenie. Dziękuję marce Braster za możliwość wzięcia udziału w tak ważnym przedsięwzięciu. Nawet nie zdajemy sobie czasami sprawy, jak niewiele potrzeba, by ponownie wygrać życie.
*Post powstał w ramach współpracy z marką Braster
Bardzo zaciekawiłaś mnie tym urządzeniem. Tym bardziej, że kobiety w mojej rodzinie miewały nowotwory, więc profilaktyka jest dla mnie szczególnie ważna. Ogromny plus dla producenta za to, że nie ważne czy wykupuje się produkt "na raty" czyli z abonamentem czy wykonuje się jednorazową opłatę, cena jest ta sama :D
OdpowiedzUsuńMuszę poważnie zastanowić się nad zakupem ;)
Ciekawe, prawda? :-) Powiem Ci, że byłam naprawdę w szoku jak dowiedziałam się o Brasterze, oczywiście w pozytywnym. Mam tę samą sytuację co Ty, dlatego cieszę się, że mogę się dodatkowo wesprzeć. Buziaki :-*
UsuńCiekawa sprawa, pierwszy raz widzę takie coś :)
OdpowiedzUsuń:-)
UsuńZnam to urządzenie, ale nie testowałam :) Tylko ta cena trochę odstrasza...
OdpowiedzUsuńCena jest kwestią względną, osobiście uważam, że nie jest przesadzona. :-)
UsuńA jak jest w przypadku korzystania z brastera podczas karmienia piersią?
OdpowiedzUsuńMożesz korzystać z Brastera dopiero po 3 miesiącach od momentu zaprzestania karmienia piersią :-)
UsuńCiekawe urządzenie:)
OdpowiedzUsuńMarto, moje pytanie niezwiązane z tym postem, ale mam nadzieję, że mi pomożesz. Mam raczej gęste włosy ok. 6-7 cm w obwodzie, ale są cienkie, bardzo delikatne. Od około dwóch lat świadomie je pielęgnuję, na długości są zdrowe i jestem bardzo zadowolona z ich kondycji. Niestety moim największym problemem są ciągle przerzedzone końce. Co obcinam, to odrastają błyskawicznie, ale końce nie wyglądają ładnie. Dodam, że podcinam je regularnie co 1-2 miesiące i zabezpieczam włosy codziennie Mythic Oil z Loreala. Mam nadzieję, że zdołasz coś poradzić, będę bardzo wdzięczna :)
OdpowiedzUsuńMoże potrzebujesz jednego, bardziej konkretnego cięcia? Sprawdza się w przypadku cienkich włosów. Cienkie włosy są niesamowicie podatne na uszkodzenia, wiesz, ja mam ten sam problem... Samo serum nie wystarczy, musisz traktować końce maskami i odzywkami emolientowym, aby były bardziej elastyczne.
Usuń"Skupiska nowotworowe mają podwyższoną temperaturę, dlatego kolorystycznie odróżniają się od zdrowych tkanek." Poproszę o źródło takich informacji, tj. badania potwierdzające to. Trochę interesuję się medycyną i pierwsze słyszę o takiej rewelacji. Co w takim razie z terapiami hipertemicznymi? Ponadto nowotowory mogą tez powodować stan zapalny w tkankach je otaczających, co chyba również dawałoby zaburzony obraz.
OdpowiedzUsuńNie wydaje mi się, żeby różnice temperatury były skutecznym środkiem diagnostyki, dlatego tez chętnie sprawdze swoją wiedzę czytając jakieś potwierdzające to naukowe publikacje.
Do urządzenia podchodzę nieufnie - nie byłby to pierwszy raz kiedy ktoś próbuje zbijać kasę na trosce ludzi o własne zdrowie.
Po raporty to chyba musisz bezpośrednio do producenta się zgłosić, bo podejrzewam, że większości z nas surowe tabele nic nie powiedzą :) Urządzenie jest wyrobem medycznym więc musi mieć przeprowadzone badania stwierdzające certyfikat i dopuszczające do obrotu pod taką nomenklaturą. Według mnie Braster przede wszystkim ma wspierać kobiety w regularnym badaniu się (ja sama próbowałam kilkakrotnie palpacyjnie przeprowadzić badanie i tylko zażenowana dawałam sobie spokój, bo po prostu nie umie tego robić). Jeśli chodzi o czułość to jest to rzecz dyskusyjna. Dla przykładu obecne aparaty USG są bardzo zaawansowane i przez to np. coraz więcej ciąż jest obardzczanych ryzykiem wad rozwojowych, ale wcale nie oznacza to, że rodzi się coraz więcej dzieci chorych. Po porostu czułość urządzeń jest znacznie większa niż była kiedyś. Ostatecznie i tak wszystko jest weryfikowane przez inne badania, a w przypadku nowotworu przez biopsję.
UsuńCzytałaś zakładkę "badania i rozwój" na stronie Brastera? :-) Jeśli nie, podaję link: http://www.braster.eu/pl/badania-i-rozwoj
UsuńA czy ono również się sprawdza przy małych piersiach ?
OdpowiedzUsuńTak, można nim badać bardzo małe piersi (mniej niż A), wtedy wystarczy jedno przyłożenie. :-)
UsuńA czy urządzenie sprawdza się przy małych piersiach ?
OdpowiedzUsuńTak :-)
UsuńCzas wymienić telefon - na moim nie pójdzie ;) A tak serio warte rozważenia. Do tego czasu zainwestuję w USG piersi.
OdpowiedzUsuńŚwietny blog i ciekawe tematy. Miło się go czyta, zapraszam do mnie gdzie dopiero zaczynam przygodę z pisaniem http://dziennacodzien.blogspot.com - blog o tematyce codziennej, życiu, motywacji i szczęściu
OdpowiedzUsuńDziękuję za miłe słowa :-) Bardzo chętnie do Ciebie zajrzę :-)
UsuńZastanawiamy się z przyjaciółką i jej Mamę nad tym zakupem :)
OdpowiedzUsuńDaj znać czy się zdecydujecie :-) :-*
UsuńPonoć na jedym urządzeniu można stworzyć kilka profili i równolegle może z niego korzystać kilka osób. Przy okazji to chyba najlepszy czas prezentowy (mama powinna być zadowolona :))
UsuńOtóż to! Urządzenie może być jedno, a kont kilka :-)
Usuńbardzo nie lubię wykonywania samobadania dłońmi, także zdecydowanie urządzenie stworzone dla mnie! :)
OdpowiedzUsuńPs: cudne leginsy! :D
Jest to bardzo wygodne. :-) Zresztą, leginsy również są wygodne :D A kupiłam je w Tesco na dziale dziecięcym za 29 zł, lol :D :-)
UsuńSwetny pomysl mieli Polacy z tym urzadzeniem. Gratulacje. Oby dobra nowina rozeszla sie po calym swiecie
OdpowiedzUsuńczadowe paznokcie :) Braster równiez mam. Jest bardzo pomocny. Niestety nie za bardzo potrafię wyczuć co tam w piersiach gra. Kochana a jak u Ciebie, dalej się nim badasz? Jesteś zadowolona?
OdpowiedzUsuńO kurcze :-) Aż mi się zachciało takich paznokci teraz <3 :-) Używam i również jestem bardzo zadowolona, ale oczywiście nie zapominam o wizycie u lekarza :-) :-*
UsuńTo ja też własnie kupiłam braster, na raty, bo ciężko taką gotówkę wyłożyć na raz. Badam się teraz regularnie :)
OdpowiedzUsuń